1. Aktualności
  2. AZSLA
  3. Sześć medali na 67....

19 lutego 2023

W dniach 18-19 lutego 2023 w Toruniu odbywały się 67 PZLA Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów w lekkoatletyce, na których wystąpiło sześciu zawodników naszego Klubu. Pierwszego dnia do rywalizacji wielobojowej przystąpił Jacek Chochorowski, srebrny medalista z ubiegłego roku oraz Paweł Basałygo, który wrócił po kontuzji do rywalizacji w 7-boju. W biegu na 60m Jacek zajął drugie miejsce z czasem 7.16s (826 pkt) a Paweł był trzeci z czasem 7.19 i nowym rekordem życiowym (816 pkt). W drugiej konkurencji jaką był skok w dal, Jacek zajął pierwsze miejsce z wynikiem 7.19m (859 pkt) a Paweł był ponownie trzeci za skok na odległość 7.13m (845 pkt). Kolejną konkurencją było pchnięcie kulą, w której Jacek uzyskał 14.27m (745 pkt) co było trzecim wynikiem, a Paweł zajął czwarte miejsce z nowym rekordem życiowym 13.86m (720 pkt). Ostatnią konkurencją pierwszego dnia zmagań był skok wzwyż, w którym Chochorowski wyrównał najlepszy rezultat w karierze równy 1.93m (740 pkt) i zajął w konkursie trzecie miejsce. Drugi z naszych reprezentantów wypadł nieco słabiej, za skok na wysokość 1.81 zainkasował 636 punktów i zajął szóste miejsce. Na słabszą dyspozycję Pawła w tej konkurencji mógł mieć wpływ drobny wypadek, kiedy nasz zawodnik niefortunnie uderzył głową o stojaki zeskoku. W sesji popołudniowej mieliśmy okazję do wielkich emocji za sprawą debiutu Filipa Raka w seniorskim czempionacie. Nasz zawodnik rywalizował w swojej koronnej konkurencji, biegu na 1500m, w którym zdobył brązowy medal z czasem 3:48.93s. W klasyfikacji U23, podopieczny Jacka Dziuby, stoczył zaciętą walkę ze starszym o dwa lata Filipem Ostrowskim (RKS Łódź), przegrywając ostatecznie o 81 setnych, co przełożyło się na srebrny medal w tej kategorii wiekowej.

Drugiego dnia zmagań w sesji porannej odbyły się dwie kolejne konkurencje w ramach 7-boju z udziałem naszych reprezentantów. W biegu na 60m przez płotki Jacek zajął trzecie miejsce z czasem 8.30s (908 pkt) a Paweł czwarte z czasem 8.59s (839 pkt). Następnie nasi zawodnicy przenieśli się na rozbieg do skoku o tyczce. Paweł po raz kolejny w tych mistrzostwach pobił swój rekord życiowy, skacząc 3.50m (482 pkt) uplasował się na szóstej pozycji. Jacek, skoczył 4.10m (645 pkt) i zajął trzecie miejsce w konkursie. Przed wieczorną rywalizacją w ostatniej konkurencji, biegu na 1000m, Jacek zajmował najniższe miejsce na podium z dorobkiem 4723 pkt i stratą 298 do lidera oraz 275 do srebrnego medalu. Paweł utrzymywał się tuż za klubowym kolegą, z 4338 punktami na koncie (strata 385 pkt). W eliminacjach biegu na 60m przez płotki Maciej Babula zajął czwarte miejsce z czasem 8.19s PB i uzyskał dzięki temu awans do finału. W biegu finałowym nasz zawodnik zahaczył o pierwszy płotek, co wytrąciło go z równowagi i na metę dobiegł na szóstym, ostatnim miejscu z czasem 8.42s. Mimo wszystko dobra postawa w finale pozwoliła zdobyć Maćkowi brązowy medal klasyfikacji U23. Wielki niedosyt mogą czuć Paulina Wal i Katarzyna Kokot, które zajęły w konkursie skoku wzwyż odpowiednio siódme i dziewiąte miejsce. Katarzyna tydzień temu zdobyła w Rzeszowie srebrny medal halowych mistrzostw U20 z wynikiem 1.72m. W Toruniu nie udało jej się przeskoczyć poprzeczki zawieszonej na wysokości 1.74m i zaliczyła tylko 1.70m. Paulina, która powróciła do rywalizacji na hali po trzech latach, uzyskała dzisiaj tylko 1.74m. W biegu na 3000m wystartował świeżo upieczony medalista Filip Rak. Nasz zawodnik zdobył srebrny medal z czasem 7:59.65s PB oraz złoty mdal w klasyfikacji U23. Ostatnim akcentem startów reprezentantów naszego Klubu był bieg na 1000m w ramach 7-boju. Paweł Basałygo zajął czwarte miejsce z czasem 2:55.66s (707 pkt) a Jacek Chochorowski trzecie miejsce z czasem 2:53.67s (728 pkt). Ostatecznie Jacek Chochorowski zdobył brązowy medal z dorobkiem 5451 punktów a Paweł Basłygo utrzymał czwarte miejsce z wynikiem 5045 punktów.

W dorobku naszego Klubu są trzy krążki kategorii seniorów (0-2-1) oraz trzy w klasyfikacji U23 (1-1-1)

CHOCHOROWSKI Jacek – brązowy medal 7-bój – 5451 pkt (trener Krzysztof Plaskota)

BASAŁYGO Paweł – czwarte miejsce 7 siedmiobój – 5045 pkt (trener Krzysztof Plaskota)

RAK Filip – brązowy medal 1500m – 3:48.93s (trener Jacek Dziuba), srebrny medal kategorii U23

RAK Filip – srebrny medal 3000m – 7:59.65s – (trener Jacek Dziuba), złoty medal kategorii U23

BABULA Maciej – szóste miejsce, brązowy medal U23 60m przez płotki – 8.42s (trener Krzysztof Plaskota)

KOKOT Katarzyna – dziewiąte miejsce skok wzwyż – 1.70m (trener Jacek Dziuba)

WAL Paulina – siódme miejsce skok wzwyż – 1.74m (trener Jacek Wal)