1. Aktualności
  2. AZSLA
  3. 6 medali juniorów w...

21 lipca 2023

Na zakończonej w dniach 18-20 lipca 77 edycji Mistrzostw Polski U20 wystąpiła 17-osobowa reprezentacja naszego Klubu. Nasi zawodnicy pokazali się z bardzo dobrej strony, zdobywając łącznie 6 medali i wygrywając klasyfikację punktową.

W pierwszym dniu mieliśmy kilka biegów eliminacyjnych oraz jeden finał. W biegach żeńskich na dystansie 400m przez płotki w serii 1 wystąpiła Julia Klama, która z czasem 64.64s awansowała do finału B. Olivia Greiner, wygrała serię 2 i z czasem 61.69s awansowała do finału A. W serii 3, Ewa Glatki zajęła drugie miejsce z czasem 62.76s i również uzyskała awans do finału. W serii 4 wystąpiła Marta Wojtas, która zajęła w niej trzecie miejsce z czasem 66.45s i została ostatecznie sklasyfikowana na 17 miejscu w Polsce. Jakub Buchwald w eliminacjach pchnięcia kulą awansował już w pierwszej próbie z wynikiem 16.75m, awans uzyskał również Karol Wagner 14.74m i Mateusz Sopa 15.80m. Wieczorem pchnięciem na odległość 17.94m Jakub mógł świętować zdobycie złotego medalu, natomiast Mateusz zajął 9 a Karol 10 miejsce. W eliminacjach męskich na 400m przez płotki w serii 1 awans uzyskał Ignacy Bryll, dobiegając na metę jako drugi z czasem 55.08s. W drugim biegu, Michał Kubaszko był siódmy z czasem 64.65s i został sklasyfikowany na 20 miejscu. W trzecim biegu eliminacyjnym na dystansie 800m wystąpiła Wiktoria Rak. Zajęła ostatnie, 9 miejsce z czasem 2:22.89s i została sklasyfikowana na 24 miejscu.

W drugim dniu w eliminacjach rzutu dyskiem wystąpili nasi trzej miotacze. Jakub i Karol uzyskali awans do finału, a Mateuszowi nie udało się oddać ani jednego poprawnego rzutu przez co nie został sklasyfikowany. W biegach finałowych na 400 m przez płotki mieliśmy liczną obsadę. Wśród dziewcząt w finale B na trzecim miejscu uplasowała się Julia Klama z czasem 64.76s. W finale A kolejno na 4 i 5 miejscu znalazły się Olivia Greiner (59.84s) i Ewa Glatki (62.60s). Również na 4 miejscu swój udział w finale zakończył Ignacy Bryll z czasem 54.86s. W konkursie skoku wzwyż mieliśmy trzy zawodniczki. Złoty medal obroniła Katarzyna Kokot z wynikiem 1.74m. Na miejscu 7 znalazła się Natalia Raczkowska z wynikiem 1.62m a na 11 pozycji Agnieszka Krok za skok na wysokość 1.57m. Ostatnim akcentem drugiego dnia zawodów była sztafeta kobiet 4x100m, która o 1 setną sekundę przegrała brązowy medal. W składzie sztafety wystąpiły: Emilia Mandela, Aleksandra Raróg, Luiza Gregulec, Natalia Raczkowska, uzyskując na mecie rezultat 49.94s.

Trzeciego dnia Mistrzostw Polski, jako pierwsze do walki o medale przystąpiły sprinterki. W eliminacjach na dystansie 100m przez płotki w serii 1 wystąpiła Aleksandra Raróg, która z czasem 15.50s zajęła 5 miejsce i awansowała do finału B. W biegu drugim, na trzecim miejscu z czasem 14.20s i awansem do finału A wystąpiła Emilia Mandela. Następnie przenieśliśmy swoją uwagę do rzutni dyskiem, gdzie dwa medale padły łupem naszych zawodników. Jakub Buchwald zdobył srebrny medal z wynikiem 54.79m a Karol Wagner zdobył brąz za rzut na odległość 53.63m. W finale B biegu na 100m przez płotki, Aleksandra Raróg zajęła 6 miejsce z czasem 15.46s, a Emilia Mandela zdobyła srebrny medal z czasem 13.82s. Łukasz Wieczorek w eliminacjach na 110m przez płotki popełnił błąd i nie ukończył swojego biegu. Kolejną konkurencją biegową tego dnia było 1500m kobiet, w którym wystąpiła Wiktoria Rak. Nasza zawodniczka była 7 w swojej serii, bijąc rekord życiowy z czasem 4:47.92s i plasując się na 21 miejscu w klasyfikacji generalnej. Ostatnim akcentem 77 edycji Mistrzostw Polski w Lublinie były biegi 4x400m. Nasza żeńska sztafeta w składzie: Julia Klama, Agnieszka Krok, Ewa Glatki, Olivia Greiner zdobyła srebrny medal z czasem 3:52.54s.

W klasyfikacji generalne z sześcioma medalami (2-3-1) zajęliśmy drugie miejsce, a w klasyfikacji generalnej z 139 punktami pierwsze.

Ignacy Bryll – 4 miejsce 400m ppł, 54.86s

Jakub Buchwald – złoty medal pchnięcie kulą, 17.94m i srebrny medal rzut dyskiem, 54.79m

Ewa Glatki – 5 miejsce 400m ppł, 62.60s i srebrny medal sztafeta 4x400m, 3:52.54s

Luiza Gregulec – 4 miejsce 4x100m, 49.94s

Olivia Greiner – 4 miejsce 400m ppł, 59.84s i srebrny medal sztafeta 4x400m, 3:52.54s

Julia Klama – 11 miejsce (3 w finale B) 400m ppł, 64.76s i srebrny medal sztafeta 4x400m, 3:52.54s

Katarzyna Kokot – złoty medal skok wzwyż, 1.73m

Agnieszka Krok – 11 miejsce skok wzwyż, 1.57m i srebrny medal sztafeta 4x400m, 3:52.54s

Michał Kubaszko – 20 miejsce 400m ppł, 64.65s

Emilia Mandela – srebrny medal 100m ppł, 13.82s i 4 miejsce 4x100m, 49.94s

Natalia Raczkowska – 7 miejsce skok wzwyż, 1.62m i 4 miejsce 4x100m, 49.94s

Wiktoria Rak – 24 miejsce 800m, 2:22.89s i 21 miejsce 1500 m, 4:47.92s

Aleksandra Raróg – 14 miejsce (6 w finale B) 100m ppł, 15.46s i 4 miejsce 4x100m, 49.94s

Mateusz Sopa – 9 miejsce pchnięcie kulą, 15.05m i NM w rzucie dyskiem

Karol Wagner – 10 miejsce pchnięcie kulą, 14.61m i brązowy medal rzut dyskiem, 53.63m