1. Aktualności
  2. Zawody
  3. Srebro Dawida Tomali w...

30 lipca 2023

W dniach 27-29 lipca na kameralnym stadionie w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się 99 Mistrzostwa Polski Seniorów w lekkiej atletyce. Barwy AZS reprezentowało na tych zawodach siedmiu zawodników: Dawid Buck, Olivia Greiner, Nicola Stokłosa, Katarzyna Kokot, Dawid Tomala, Maciej Babula i Paweł Basałygo. Oprócz nich na listach zgłoszeniowych byli też: Paulina Wal, Jakub Bujak i Marek Mucha, którzy ostatecznie nie wystąpili z uwagi na kontuzje oraz Aleksandra Lach, która oczekiwała na liście rezerwowych.

W pierwszym dniu w eliminacjach biegu na 400m przez płotki mieliśmy dwóch reprezentantów. Wśród kobiet, Nicole Stokłosa pobiegła w 3 serii, zajmując w niej 5 miejsce z czasem 62.64s co niestety nie pozwoliło na awans do finału. Znacznie lepiej zaprezentował się Dawid, który wygrał swoją serię eliminacyjną z czasem 52.44s. Olivia Greiner pobiegła w 2 serii eliminacji na „płaskim” dystansie jednego okrążenia. Zajęła ostatnie, 7 miejsce z czasem 56.03s co dało jej 18 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Drugiego dnia z rana, w chodzie sportowym na dystansie 10.000 metrów srebrny medal wywalczył Dawid Tomala. Nasz zawodnik w tym sezonie długo zmagał się z kłopotami zdrowotnymi, dlatego medal jest miłym akcentem przed Mistrzostwami Świata w Budapeszcie. Na bieżni w eliminacjach biegu na 200m ponownie wystąpiła Olivia Greiner. Nasza młoda sprinterka w trzecim biegu eliminacyjnym zajęła 5 miejsce z czasem 24.81s (12 miejsce w klasyfikacji ogólnej). Wiele nadziei na medal wiązaliśmy z udziałem Katarzyny Kokot w konkursie skoku wzwyż. Nasza zawodniczka, z medalem MP U20 przyjechała do Gorzowa przede wszystkim w celu uzyskania minimum na Mistrzostwa Europy. Niestety w gronie starszych koleżanek, Kasi udało się zająć „jedynie” czwarte miejsce z wynikiem 1.74m. W finale biegu na 400m przez płotki, podobnie jak jego koleżanka Kasia, zajął 4 miejsce z czasem 51.51s.

Ostatniego dnia czempionatu na rozbiegu w konkursie skoku w dal stanął Paweł Basałygo. Nasz zawodnik zajął 7 miejsce z wynikiem 6.94m. W biegu eliminacyjnym na 110m przez płotki, Maciej Babula zajął 5 miejsce z czasem 14.63s, niestety bez awansu do finału.

Podsumowując, w klasyfikacji medalowej z dorobkiem jednego krążka (0-1-0) uplasowaliśmy się na 27 miejscu a w klasyfikacji punktowej na 19 pozycji z dorobkiem 111 oczek.